O projekte
Súčasná Európa stojí pred demografickou výzvou s obyvateľstvom, ktorého priemerný vek neustále narastá. Seniori, ktorí tvoria takmer štvrtinu z populácie cezhraničného regiónu Rakúsko (AT) – Slovensko (SK), predstavujú najpasívnejšiu skupinu obyvateľstva. Sú preto najviac ohrození ochoreniami z nedostatku pohybu a sociálnou exklúziou, s čím priamo súvisia aj faktory ovplyvňujúce kvalitu života a zdravia seniorov.
Na základe nášho predchádzajúceho vedeckého výskumu je preukázané, že pohybová aktivita a jej integrácia do života seniorov má kľúčový vplyv na zdravie, kvalitu života a mieru sociálnej inklúzie a sebaúcty seniorov slovensko-rakúskeho cezhraničného regiónu. Pravidelné cvičenie má priamy vplyv na roky prežité v zdraví a na priame ako aj nepriame výdavky v oblasti zdravotnej starostlivosti.

Aktuálne prebiehajúci projekt s názvom Centrum aktívneho starnutia (CAA) – kompetenčné centrum pre pohybovú aktivitu, prevenciu a podporu zdravia seniorov, financovaný v rámci programu cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko rozširuje doterajšiu formu vzájomnej spolupráce projektových partnerov. Tak v Rakúsku, v meste St. Pölten, ako aj na Slovensku v Bratislave vzniknú nové postupy pre prácu so seniorskou populáciou. Využívať budú najnovšie vedecky overené terapeutické a tréningové metódy, nielen zo zahraničných, ale aj vlastných predchádzajúcich výskumov. Okrem toho bude v Bratislave v rámci projektu financovaná aj infraštruktúra (novostavba) potrebná pre realizáciu projektových aktivít CAA.

O projekte
V spolupráci so strategickými partnermi, ktorými sú mestá a obce cezhraničného regiónu, zdravotné poisťovne a ďalší, budeme implementovať informačnú kampaň zameranú na zvýšenie povedomia verejnosti o možnostiach pohybovej aktivity na podporu zdravia seniorov. Výhodou cezhraničného prístupu je skutočnosť, že ponuka CAA v Bratislave bude môcť byť využívaná takmer 10.000 seniormi z rakúskych prihraničných obcí.
Ciele projektu
Cieľom projektu je zlepšenie podmienok na efektívne poskytovanie preventívnej starostlivosti, podpory zdravia a sociálnej inklúzie seniorov v cezhraničnom regióne prostredníctvom viacerých aktivít:
Informačná kampaň
Zvýšenie úrovne informovanosti širokej laickej aj odbornej verejnosti o vplyve pohybovej aktivity a podpory zdravia na kvalitu života seniorov prostredníctvom vzdelávacích a popularizačných aktivít.
Pohybové a vzdelávacie aktivity
Vytvorenie inovatívneho preventívneho pohybového programu (SENIOR aktiv – AT, SeniorFitnes – SK).
Sprievodný výskum
Aplikovanie výsledkov sprievodného výskumu do aktivít a služieb slovenského aj rakúskeho partnera.
Novostavba
Vvybudovanie Centra aktívneho starnutia na pôde Univerzity Komenského v Bratislave.
Partneri projektu
Členovia projektového tímu:
prof. MUDr. Dušan Hamar, PhD.
odborný garant projektu
Mgr. Ján Cvečka, PhD.
hlavný riešiteľ projektu, projektový manažér
doc. Mgr. Milan Sedliak, PhD.
vedecko-výskumný pracovník
PaedDr. Mgr. Veronika Tirpáková, PhD.
vedecko-výskumný pracovník
Mgr. Matej Vajda, PhD.
vedecko-výskumný pracovník
Ing. Dagmar Mizeráková
technik
Zuzana Ružičková
asistent projektového manažéra
Členovia projektového tímu:
Prim. Univ.-Prof. DDr. Helmut Kern, PhD.
vedúci cezhraničného partnera projektu
Ing. Stefan Löfler
projektový manažér
Katharina Kucher, MSc
vedecko-výskumný pracovník
Špela Matko, BSc
Mag. Kerstin Wohlmuth
vedecko-výskumný pracovník
Therese Hartl, BSc
Strategickí partneri
Rakúsko
Soszialversicherungsanstalt der gewerblichen Wirtschaft – SVA
(Seit 2020 SVS – Sozialversicherung der Selbstständigen)
Soszialversicherungsanstalt der Bauern – SVB
(Seit 2020 SVS – Sozialversicherung der Selbstständigen)
Výskumné aktivity
CAA je súčasťou Univerzity Komenského v Bratislave, lídra vedy a výskumu na Slovensku. Priestory CAA umožnia infraštruktúrne, ale aj personálne rozšírenie doterajších výskumných aktivít zameraných predovšetkým na sledovanie vplyvu riadenej pohybovej aktivity na zdravých seniorov alebo seniorov s rôznymi ochoreniami (neurodegeneratívne, metabolické). Cieľom je pokračovať v medzinárodnej a domácej medziinštitucionálnej výskumnej spolupráci.